Przed wieloma młodymi małżonkami stoi wyzwanie kupna mieszkania. Zazwyczaj jest to dla nich duży problem. Jest to spowodowane wieloma czynnikami.

Kwestie finansowe

Pierwszym z nich jest kwestia finansowa. Małżeństwa mają wiele wydatków, a zakup nowego mieszkania tylko przysparza im kosztów życia. Niejednokrotnie wyszukują oferty mieszkań w okolicy i ciągle spotykają się z rozczarowującymi cenami. Zdarza się, że jest to spowodowane tym, że nie wiedzą o popularnych stronach internetowych, na których można bardzo łatwo znaleźć coś odpowiadającego złożonym kryteriom, takim jak finanse czy lokalizacja, a także komfort i metraż.

Projekt mieszkania

Drugim elementem, który może dawać się we znaki, jest to, że większość mieszkań jest za ciasna, zaprojektowana w taki sam, nudny sposób. Niektórzy potykają się właśnie o przeszkodę znalezienia odpowiedniego dla siebie mieszkania. I niejednokrotnie pieniądze nie grają tu roli. Odpowiedzią może być propozycja kupna mieszkania, które sprzedaje developer. Przykładowo, Kraków jest jednym z miejsc, w których jest sporo nowoczesnych mieszkań. Nierzadko są one bogato wyposażone i do tego zaprojektowane nieco inaczej niż robiło się to w erze komunistycznych blokowisk.

Odpowiednia lokalizacja

Jeśli nie sprawia nam problemu cena ani jakość mieszkania, to co jeszcze może nas od niego odstraszać? Lokalizacja to jeden z tych czynników, na które mamy mało wpływu. Aglomeracje są dziś zatłoczone i ciężko jest znaleźć jeszcze jakieś dogodne miejsce pod budowę mieszkania albo dostać odpowiednio usytuowane z drugiego rzutu. Dla jednych problemem będzie wspinaczka na piąte piętro albo jeszcze wyżej, dla innych zaglądanie przechodniów do okien na parterze. Jedni ucieszą się widokiem na las, a inni zamiast wszechobecnych komarów będą woleli hałas miejski i dokuczliwy smog.

Używane mieszkania

Kolejną wadą niektórych mieszkań jest ich stan faktyczny. Inaczej mieszkanie wygląda na projekcie, a inaczej, gdy jest już gotowe do odbioru. Wtedy widzi się już czarne na białym, co nam pasuje, a co niezbyt. Ale wtedy już nie czas na wybrzydzanie. Skoro zgodziliśmy się na projekt, to teraz musimy cierpieć. Nie inaczej wygląda to z mieszkaniem używanym. Zazwyczaj są piękne i zadbane na zdjęciach w internecie, ale w praktyce okazują się zniszczone i nadające się do gruntownego remontu. Zresztą i nowe mieszkania nieraz aż wołają o różne udogodnienia i natychmiastowe poprawki. Przecież z wanny trzeba jakoś korzystać, a okazuje się, że nie jest podpięta do odpływu albo że okap w kuchni nie ma połączenia z wentylacją. Na wszystko trzeba bardzo uważać i sprawdzać każdy szczegół w trakcie odbioru mieszkania.

A co po kupnie mieszkania?

Gdy już mieszkanie jest kupione, a raty za nie uszczuplają zasoby naszych portfeli, musimy zdobyć się jeszcze na jeden, a właściwie to na wiele połączonych ze sobą wydatków. To, że mieszkanie jest niby gotowe do użytkowania, nie oznacza wcale tego, że nie trzeba go jeszcze umeblować, zakupić odpowiednich środków czystości oraz zapewnić mu odpowiedni wygląd. Na początek warto zainwestować w meble, sprzęty AGD i RTV. To jest zdecydowanie podstawa wyposażania wnętrz. Oczywiście zakładamy, że w kolory ścian i podłóg nie ingerujemy, bo albo sami je zaakceptowaliśmy w projekcie, albo nie możemy tego zrobić ze względu na warunki umowy najmu bądź nawet kupna.

Na drugi ogień idą różnego rodzaju ozdoby. Lampy, klosze i żyrandole dają bardzo dużo, jednak bez ozdobnych karniszy i zasłon mieszkanie może okazać się za bardzo puste i zimne wizualnie. Dlatego warto zakupić i takie, i takie elementy wyposażenia, dodatkowo różnicując ich kolory, styl i wielkość, tak aby razem tworzyły pewien konkretny styl, swoistą harmonię. Oczywiście nie można przy tym przepłacać, bo przed nami jeszcze wydatki na bardziej codzienne sprawy.

O wszystkie sprzęty, meble, a nawet elementy ozdobne trzeba odpowiednio zadbać. Detergenty czyszczące oraz materiały służące do ich konserwacji bywają drogie. Warto znaleźć takie, które przy minimum kosztów zapewniają maksimum trwałości i czystości odnawianych elementów. A potem warto z nich regularnie korzystać, aby nie zaniedbać cennych sprzętów i mebli.